let's go fight the night with light

Krampuslauf 2016

Čerti jezdí od Budějic a z rakouského Mariazellu to mají pořádný kus cesty. Dlouholetá tradice průvodu pekelníků na počátku adventu, Krampuslauf, se zrodila v horských vesničkách v okolí Štýrského Hradce a přestála desetiletí. Z otce na syna se předávaly ročně vyráběné děsivě realistické masky a obleky z kozích kůží. Sto let se těšil průvod oblibě místních dětí a zdálo se že nic nemůže tento rituál překazit. Jenže se to povedlo.

Stovky autobusů z Čech a dva až tři ze sousedního Slovenska a Maďarska navezou každým rokem se rozrůstající masy zvědavců, kteří se už dávno nevejdou do úzkých uliček vyzdobeného Mariazellu, nelze se proto divit, že se místní hasiči s pomocí policie rozhodli atrakci která jim byla námi scizena, přesunout na bezpečněji zvládnutelnou plochu letiště. Tisícovky natěšených diváků skončily v drátěné oplocence narychlo vztyčeného lágru a po hodinách mrznutí se kolem plotu prošla řádně rozjívená rohatá čeládka. Naprosto takovému vývoji rozumím, byl jsem i svědkem policejního zásahu proti výtržníkovi z řad přihlížejících, je mi ale smutno za ty roky blahodárné nevědomosti. Sami jsem se od svých tradic dílem distancovali a dílem je transformovali v důvody k neřízené konzumaci alkoholu. A teď z hladu po něčem, čeho jsme se pohodlně zřekli, devastujeme kulturu ostatních.

Aleš Brichta to kdysi shrnul do výstižného verše: "Jsme kolonie termitů, jen vyžrat a využít..."

You are here

Home
Facebook icon
Google icon
Yahoo! icon

Facebook icon
Google+ icon
RSS icon
YouTube icon

All the materials you can see on jarintrn.cz are originals (including banners) and it is strictly prohibited to use or copy it without asking me first.
If you got any questions, feel free to ask me at copyright$jarintrn.cz.

Jarintrn.cz © 2008 - 2017